Dziecko w żłobku – praktyczny poradnik dla rodziców
Znalezione miejsca: 48
Niestety nie znaleźliśmy żadnego miejsca opieki w tej lokalizacji.
Szukasz kameralnego żłobka Montessori lub Reggio Emilia? Zastanawiasz się, czy zapisać dziecko do żłobka dwujęzycznego? Chcesz wiedzieć, gdzie są otwarte zapisy do żłobka? Poznaj żłobki BLISKO.
BLISKO to sieć żłobków i przedszkoli bliskościowych oferująca opiekę i edukację oparte na empatii i szacunku do dziecka, budowaniu relacji i współpracy z rodzicami.
Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku możliwie najlepszy start w przyszłość. Do pewnego momentu rodzice opiekują się dzieckiem w domu lub zatrudniają godną zaufania opiekunkę. Przychodzi jednak taki czas, gdy dziecko powinno zacząć się powoli przyzwyczajać do spędzania czasu nie tylko w otoczeniu najbliższych, ale również pośród swoich rówieśników. Wczesnej socjalizacji bardzo dobrze służy żłobek. Na czym właściwie polega koncepcja żłobka? Czy dziecko w żłobku to dobry pomysł? Kiedy posłać dziecko do żłobka? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest żłobek, w jakim wieku można tam zapisać dziecko oraz dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka.
Żłobek – o czym mowa?
Najprościej rzecz ujmując, żłobek to miejsce przeznaczone do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Odpowiednio wykwalifikowany personel dba tam o ich prawidłowy rozwój i wypełnia ich czas wartościowymi oraz interesującymi aktywnościami. Rodzice w tym czasie mogą się poświęcić swoim obowiązkom, mając pewność, że dziecko w żłobku przebywa pod właściwą opieką.
Istnieją również pokrewne formy sprawowania opieki nad najmłodszymi dziećmi, tj. klub dziecięcy lub klub malucha oraz punkt opieki dziennej. Z perspektywy rodzica różnice między klubami, punktami a żłobkami są niewielkie – najczęściej dotyczą one wielkości miejsca i proporcji liczby dorosłych do dzieci.
Zarówno żłobki, punkty opieki dziennej, jak i kluby dziecięce mają określone zadania do wykonania. Pośród nich można wyróżnić następujące:
- zapewnienie dziecku opieki w warunkach możliwie zbliżonych do warunków domowych
- zagwarantowanie dziecku właściwej pielęgnacji oraz wprowadzenie do jego planu dnia aktywności służących zdobywaniu elementarnej wiedzy
- prowadzenie zajęć edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych, rozwijających sprawność myślową i ruchową dziecka, dostosowanych do jego możliwości
Dziecko w żłobku – kiedy zapisać?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem dziecko może zostać zapisane do żłobka już po pierwszych 20 tygodniach, czyli mniej więcej 5 miesiącach życia. Oczywiście, jest to bariera minimalna, która nie dla każdego dziecka będzie odpowiednia. Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się nad tym, kiedy dziecko powinno trafić do żłobka?
1. Poziom rozwoju i samodzielności dziecka: Każde dziecko osiąga kolejne kroki na drodze swojego rozwoju w różnym tempie. W przypadku niektórych już w wieku kilku miesięcy można zaobserwować gotowość do pozostawania pod opieką osób innych niż rodzice, a także chęć swobodnej eksploracji i nabywania nieznanych doświadczeń. Inne z kolei potrzebują na to znacznie więcej czasu.
W przypadku niemowląt, u których rozwój postępuje szczególnie szybko, wysłanie ich do żłobka już po kilku miesiącach życia nie wydaje się złym rozwiązaniem. W przeciwnym razie warto jest się wstrzymać przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia, aby w tym czasie zapewnić mu troskliwą opiekę w domu, dzięki której wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone we właściwy sposób.
2. Plany zawodowe rodziców: Współcześnie coraz częściej opieka nad dzieckiem rozkłada się na obydwoje rodziców, a ponadto na innych członków rodziny. Wiadomo też jednak, że urlop macierzyński czy tacierzyński nie mogą trwać w nieskończoność, a plany dotyczące kariery zawodowej nie powinny przez zbyt długi czas pozostawać na bocznym torze.
W komfortowej sytuacji są osoby, które przynajmniej częściowo wykonują swoją pracę zdalnie, dzięki czemu mogą pracować w domowym zaciszu. Wówczas można skutecznie połączyć mierzenie się z obowiązkami zawodowymi oraz opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji dziecko może iść do żłobka wtedy, gdy osiągnie właściwy poziom rozwoju i odnajdzie się w grupie rówieśniczej.
Plany zawodowe rodziców nie muszą stać w sprzeczności z odpowiedzialnym rodzicielstwem. Czasem jest tak, że dziecko w żłobku dobrze odnajduje się już na bardzo wczesnym etapie życia. Jeśli zaś potrzebuje więcej czasu, aby poczuć się komfortowo w grupie rówieśników i bez obecności rodziców, istnieje wówczas wiele rozwiązań, które pozwalają przedłużyć opiekę domową nad niemowlęciem.
3. Rekrutacja, bariera wieku i inne ograniczenia: Choć w myśl przepisów państwowych dziecko w żłobku może się znaleźć już po 20 tygodniach życia, to bardzo często poszczególne placówki ustalają inny limit wieku, który może wynosić 6 miesięcy czy nawet 1 rok. W takiej sytuacji rodzic musi się pogodzić z ograniczeniem lub szukać innego miejsca.
Trzeba też pamiętać o tym, że do żłobków przeprowadzana jest rekrutacja, w wyniku której zapełniane są dostępne miejsca. Zwłaszcza w dużych miastach ich pula jest zwykle ograniczona i brakuje miejsc dla wszystkich chętnych. Dlatego warto jest śledzić na bieżąco informacje o planowanych zapisach. Czasem żłobki stawiają też jeszcze inne wymagania rodzicom, którzy chcą do nich zapisać swoje dzieci. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej szczegółowo zapoznać się z wszystkimi wymaganiami.
Dziecko w żłobku – dlaczego warto?
Wielu rodziców wykazuje dość sceptyczne nastawienie do umieszczania dziecka w żłobku, woląc samodzielnie zająć się opieką nad nim przynajmniej do momentu osiągnięcia wieku przedszkolnego, a więc 3. roku życia. Czasem zdarza się wręcz, że dziecko po raz pierwszy zyskuje możliwość regularnego kontaktu ze swoją grupą rówieśniczą w zerówce, wcześniej spotykając się z innymi dziećmi co najwyżej na placu zabaw.
Wątpliwości w tak kluczowej dla każdego rodzica kwestii, jak wybór optymalnej ścieżki rozwoju swojego dziecka, która zapewni mu zarówno odpowiednie ukształtowanie psychoruchowe, jak i właściwe kompetencje społeczne, są czymś w pełni naturalnym. Najlepszą odpowiedzią na nie są zaś rzeczowe argumenty.
1. Nawiązywanie relacji i nauka funkcjonowania w grupie: Nigdzie indziej dziecko nie nauczy się tak dobrze reagować na różne sytuacje społeczne jak w żłobku. Codzienność dzieci w takich miejscach związana jest ze wspólnymi zabawami ruchowymi i edukacyjnymi, dzieleniem się zabawkami, a także, w przypadku nieco starszych dzieci, znajdowaniem wspólnego języka w trakcie wspólnych posiłków.
Dziecko w żłobku ma idealne warunki do tego, aby wypracować wzory postępowania w zróżnicowanych sytuacjach i dzięki temu lepiej odnajdywać się na kolejnych etapach nauki i wychowania – w przedszkolu i w szkole podstawowej, w nauczaniu początkowym. Co więcej, ponieważ grupa wychowanków w danej grupie w żłobku jest względnie stała, dziecko może z dnia na dzień doskonalić swoje kompetencje w kontaktach z rówieśnikami i poszukiwać możliwie najlepszych rozwiązań.
Oczywiście, dzieci nieuczęszczające do żłobka także miewają okazje do tego, aby poznawać inne osoby w swoim wieku, czy to na placu zabaw, czy to w otoczeniu sąsiedzkim. Sytuacje społeczne tego typu są jednak mniej złożone i nie powtarzają się regularnie, więc dużo trudniej nauczyć się, jak wówczas powinno się postępować.
2. Przemyślane i odpowiednio dobrane aktywności: Dziecko w żłobku może liczyć na fachową i rzetelną opiekę ze strony odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Osoby zatrudnione w takim miejscu mają niezliczone pomysły dotyczące tego, jak wypełnić wychowankom czas w taki sposób, aby miały z tego jak największe korzyści, a także odpowiednie materiały i akcesoria.
Dzięki właściwemu planowi dnia dziecko w żłobku zarówno popracuje nad swoją koordynacją ruchową, jak i będzie konsekwentnie zgłębiać kolejne tajniki otaczającego go świata. Właściwe wyważenie czasu na aktywność oraz odpoczynek spowoduje dodatkowo, że dziecko nie znuży się i zachowa satysfakcję z podejmowanych działań.
3. Nauka podstawowych umiejętności: Na tym etapie życia, na którym znajduje się dziecko w żłobku, niezbędna jest praca w zakresie nabywania podstawowych umiejętności, takich jak używanie sztućców, korzystanie z nocnika czy mycie zębów. Dzięki temu, że dziecko w żłobku może przyglądać się, jak robią to jego rówieśnicy, to szybciej samo zaczyna robić podobnie.
4. Zbilansowana dieta: Posiłki serwowane w żłobkach są w pełni dostosowane do potrzeb wychowanków. Dania są słabo przyprawiane, aby nie podrażniały żołądków, jadłospis komponuje się zaś tak, aby uwzględniał odpowiedni zasób substancji odżywczych oraz kalorii. W ten sposób rodzice nie muszą się obawiać o zdrowie dziecka i ewentualne niedobory witamin oraz mikro- i makroelementów.
Gotowanie dla dziecka w domu może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla bardziej zapracowanych i mniej wprawnych w kuchni rodziców. Jedzenie, z jednej strony, musi być zdrowe, z drugiej zaś smaczne, a to nie zawsze łatwa sztuka.
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego żłobka oraz właściwe przygotowanie dziecka do pobytu w zupełnie nowym miejscu, bez rodziców i w otoczeniu osób w podobnym wieku.
Kiedy podejmujemy decyzję o żłobku, pojawia się kolejne istotne pytanie: który wybrać? Zwłaszcza w większych miastach oferta placówek tego typu jest niezwykle bogata i zróżnicowana, co może wprawić rodziców w zawrót głowy oraz skutecznie utrudnić dokonanie wyboru.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie oraz ustalenie kilku miarodajnych kryteriów, które pozwolą Ci porównać różne dostępne opcje i zapisać dziecko do tego żłobka, który okaże się dla niego najlepszy. Na co w takim razie zwrócić uwagę?
Dziecko w żłobku – co należy sprawdzić?
Poniżej zapoznasz się ze szczegółową analizą, gromadzącą wszystkie kwestie, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań najlepszego żłobka. Zostały one ułożone w takiej kolejności, w jakiej najwygodniej będzie Ci z nich skorzystać.
Oczywiście, do każdej informacji znalezionej w internecie należy podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu. Jeśli dany żłobek cieszy się nieposzlakowaną opinią i wszyscy wystawiają mu hurraoptymistyczne opinie, to oczywiście niewykluczone, że masz do czynienia ze wspaniałym miejscem. Istnieje jednak także ryzyko, że nie wszystkie komentarze są szczere i napisane w dobrej wierze. Zarazem jednak placówka, która zbiera prawie wyłącznie negatywne recenzje, zwłaszcza poparte zdjęciami i szczegółowymi opisami problemów, prawie na pewno nie jest warta traktowania jako realna opcja do wyboru.
Na każdym etapie poszukiwań pamiętaj również, że masz pełne prawo do informacji. Możesz dzwonić, pisać maile, przyjechać na miejsce i oczekiwać, że ktoś oprowadzi Cię i odpowie na Twoje pytania. Jeżeli z danym żłobkiem trudno się skontaktować czy też jego władze nie chcą wyrazić zgody na wizytę i pokazanie obiektu na żywo, to w głowie powinna Ci się zapalić czerwona lampka – nikt przecież nie ukrywa czegoś, czym mógłby się pochwalić?
Po pierwsze: miejsce
Zacznijmy od tego, co jest widoczne niemal na pierwszy rzut oka, a więc zagadnień związanych z położeniem interesującego Cię żłobka. W tym zakresie warto poświęcić nieco uwagi następującym kwestiom:
1. Lokalizacja: Położenie ma szczególnie duże znaczenie w mieście. Wybór żłobka znacznie oddalonego od domu może nastręczać pewnych trudności, na przykład w sytuacji, w której z różnych przyczyn niezbędne jest pilne przybycie na miejsce rodzica. Jeżeli już chcesz się zdecydować na miejsce opieki położone daleko od Twojego miejsca zamieszkania, to zadbaj o to, aby spełniony był przynajmniej jeden z następujących warunków:
- miejsce to znajduje się po drodze do Twojego miejsca pracy
- miejsce jest dobrze skomunikowane, a dotarcie do niego samochodem lub komunikacją miejską nie stanowi żadnego wyzwania
- w okolicy mieszka ktoś z rodziny, kto w razie potrzeby może przyjść do żłobka i odebrać dziecko
2. Otoczenie: Tutaj należy wziąć pod uwagę zarówno interes dziecka, jak i rodzica. Zwróć uwagę na tak prozaiczną rzecz jak dostępność miejsc parkingowych. Jeśli znajdują się na terenie miejsca opieki, to wspaniale, a jeżeli nie, to upewnij się, że w pobliżu nie występują ich poważne deficyty. Trudno sobie wyobrazić na dłuższą metę tracenie codziennie rano 20 czy 30 minut na szukanie miejsca do zaparkowania, aby móc odprowadzić dziecko do żłobka.
Przyjrzyj się również najbliższej okolicy. Czy gdzieś w pobliżu nie znajduje się źródło głośnych, uciążliwych dźwięków albo zanieczyszczeń powietrza, jak choćby ruchliwa arteria lub zakład przemysłowy? Czy dzielnica wygląda na zadbaną i bezpieczną, dzięki czemu nie będziesz czuć lęku, przebywając w pobliżu? To istotne zwłaszcza zimą, bo wówczas dziecko w żłobku często pojawia się, kiedy na zewnątrz jest jeszcze szaro, a odbierane bywa dopiero po zmierzchu.
3. Budynek żłobka: Warto przyjrzeć się temu, w jakim budynku znajduje się żłobek. Czasem można na niego popatrzeć w sieci, a nieraz niezbędna jest wizyta na miejscu. Zwróć uwagę, czy miejsce opieki zajmuje budynek w całości, czy współdzieli go z innymi podmiotami. Jeżeli ma miejsce ta druga sytuacja, to dowiedz się koniecznie, jakiego rodzaju jest to najbliższe sąsiedztwo i czy przypadkiem nie będzie ono na dłuższą metę kłopotliwe.
Upewnij się, czy dziecko w żłobku będzie miało zapewnione bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby do środka nie mogła dostać się żadna osoba postronna bez wiedzy personelu. Służy temu obecność domofonu, furtki z zamkiem magnetycznym czy dodatkowego pracownika stróżującego przy wejściu i sprawdzającego tożsamość osób wchodzących do środka.
Dużym atutem żłobka jest też przynależna do placówki przestrzeń na świeżym powietrzu, która służy dzieciom do różnego rodzaju aktywności. Może to być ogród z placem zabaw, może też być duży taras. W każdym z tych przypadków także trzeba upewnić się, że miejsce jest w pełni bezpieczne – w płocie nie ma żadnych dziur, przez które dziecko mogłoby się wydostać na zewnątrz, ani też otworów na tyle dużych, że ktoś obcy mógłby przez nie coś podopiecznym podać.
4. Wnętrze: Oczywiście, najwięcej czasu dziecko będzie mimo wszystko spędzać w środku. Tutaj również warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
-
Ściany powinny być pomalowane na jasne, pastelowe kolory. Z jednej strony, nie są one przygnębiające, jak szary czy brunatny, z drugiej nie powodują nadmiernego pobudzenia i nie wywołują na dłuższą metę zmęczenia wzroku, jak ma to miejsce w przypadku kolorów zbyt intensywnych czy wręcz neonowych.
-
Sprawdź, jak jest rozwiązana kwestia miejsc do spożywania posiłków oraz do spania. Nie ma tutaj jednego dobrego rozwiązania. Czasem jest przewidziana oddzielna stołówka i pokój do odpoczynku, innym razem są to wydzielone przestrzenie w tej samej sali, w której dziecko w żłobku spędza większość czasu. Ważne, aby było widać, że ta kwestia została przemyślana i sensownie rozwiązana.
-
Spróbuj ocenić** poziom dbałości o porządek**. Wiadomo, że w takim miejscu jak żłobek nie można oczekiwać, że każda zabawka będzie zawsze na swoim miejscu na półce. Bardziej chodzi jednak o to, czy w pomieszczeniach nie gromadzi się kurz, czy w przestrzeni służącej do jedzenia zapewnione są higieniczne warunki oraz czy odpowiednio często sprzątane są łazienki.
5. Wyposażenie: Nie ulega wątpliwości, że każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko w żłobku czuło się komfortowo. Do tego przyda się odpowiednie wyposażenie. Zwróć uwagę, czy meble są dostosowane do rozmiarów dzieci oraz czy zapewniają bezpieczeństwo. Oceń także naocznie stopień ich zużycia oraz to, czy nie są uszkodzone.
Ważnym elementem pobytu w żłobku jest też nabywanie podstawowej wiedzy o świecie i kształtowanie koordynacji ruchowej. W tym celu przydatne są odpowiednio dobrane zabawki i pomoce dydaktyczne. Jeśli będziesz mieć okazję porozmawiać z osobą pracującą w żłobku, to możesz poprosić, aby opowiedziała Ci o tym, jak dba o to, aby wypełnić dzieciom czas możliwie wartościowymi aktywnościami oraz z jakich akcesoriów korzysta.
Po drugie: ludzie
Ten wątek pośrednio już pojawił się powyżej, teraz zaś nadszedł dobry czas na to, aby go rozwinąć. Bez wątpienia nawet najpiękniej urządzony i najlepiej wyposażony żłobek nie obędzie się bez profesjonalnej kadry oraz zgranego personelu.
1. Opiekunki i opiekunowie: Przede wszystkim dowiedz się, jakie kwalifikacje do wykonywania zawodu mają osoby zatrudnione do opieki nad dziećmi. W tym zakresie istnieją określone wymogi prawne, które powodują, że do opieki nad dziećmi można zatrudnić osoby, które ukończyły odpowiednie studia lub odbyły niezbędne szkolenia. Niemniej oprócz dyplomu ważne jest też to, jak udaje się przekładać wiedzę teoretyczną na praktykę.
Upewnij się, czy opiekunki zatrudnione w miejscu opieki potrafią spowodować, że dziecko w żłobku czuje się w pełni komfortowo i jest otoczone czułością oraz troskliwą opieką. Równie ważne są też warunki sprzyjające kształtowaniu podstawowych umiejętności, bez których nikt nie obędzie się w dalszym życiu. Papierkiem lakmusowym w omawianej kwestii są reakcje na sytuacje kryzysowe, a takie mają miejsce najczęściej w ogródku, na otwartej przestrzeni. Jeśli masz okazję, to przyjrzyj się, czy osoba pracująca w żłobku potrafi w takich okolicznościach zachować spokój.
2. Personel żłobka: Aby dziecko w żłobku miało zapewnioną realizację wszystkich potrzeb, nie wystarczy jedynie profesjonalna opieka. Ktoś musi się także zajmować sprzątaniem czy gotowaniem albo tylko podawaniem posiłków, jeśli dostarcza je catering zewnętrzny.
Wiele placówek do spełniania tych wszystkich funkcji zatrudnia oddzielne osoby. Wówczas warto się przyjrzeć, w jakim stopniu przykładają się do swoich obowiązków. Bywa też tak, że sprzątanie sali czy serwowanie potraw należy do zadań osób opiekujących się dziećmi. W takiej sytuacji należy się upewnić, że nie odbywa się to kosztem zajmowania się podopiecznymi.
Po trzecie: plan dnia
Każdy żłobek posługuje się określonym planem dnia, który powinien być bez problemu udostępniany każdemu zainteresowanemu, w tym rodzicowi rozważającemu zapisanie w dane miejsce swojego dziecka. Zajrzyj do niego i przekonaj się, czym będzie się zajmować dziecko w czasie, kiedy ty będziesz w pracy.
1. Zabawy i aktywności intelektualne: Zwróć uwagę, czy w ciągu dnia uwzględniono czas na zabawę i nawiązywanie relacji z rówieśnikami, lecz także odpowiednią liczbę zadań rozwijających zdolności umysłowe dziecka oraz jego koordynację ruchową. Dopytaj, jakiego konkretnie rodzaju są to aktywności.
Upewnij się, że plan dnia jest odpowiednio zbalansowany. Owszem, nauka i rozrywka są ważne, ale niemniej istotny jest odpoczynek, więc czas na drzemkę w ciągu dnia też musi być zarezerwowany. Spróbuj ocenić, czy racjonalnie zaplanowano godziny podawania posiłków, między innymi czy przerwy między nimi nie są zbyt długie.
Niektóre żłobki funkcjonują według określonych idei pedagogicznych, takich jak na przykład Montessori czy Reggio Emilia. Możesz poczytać o nich odpowiednio wcześniej i jeśli podejście którejś z nich jest Ci szczególnie bliskie, to dobrym pomysłem wydaje się zawężenie poszukiwań do placówek pracujących według danego wzorca.
2. Posiłki: Wspomnieliśmy już o porach ich podawania, jednak jeszcze istotniejsze jest to, co znajdzie się na talerzu. Upewnij się, czy menu jest układane według potrzeb żywieniowych dzieci na bardzo wczesnym etapie ich życia. Jeśli jest taka możliwość, to dowiedz się więcej na temat cateringu, z którego korzysta żłobek, albo dostawców, od których czerpie surowce do przygotowywania posiłków.
Z perspektywy samego dziecka bardzo istotne są smak i prezencja. Spróbuj ustalić, np. pytając innych rodziców, czy dzieci chodzące do danego żłobka jedzą swoje obiady z przyjemnością. Przyjrzyj się, czy są podawane w atrakcyjny wizualnie sposób, który zachęca do jedzenia również tego, za czym podopieczni nie zawsze przepadają, jak choćby warzywa.
3. Czas pracy: Ta kwestia może się okazać szczególnie istotna dla rodziców, którzy sporo czasu spędzają w pracy i jednocześnie nie mają nikogo w pobliżu, kto mógłby odebrać ich dziecko ze żłobka. Wiele żłobków pracuje naprawdę długo, ale bywają też takie, które zamykają się już o godzinie 16, czyli wówczas, gdy wiele osób dopiero wychodzi z pracy. Wydawać by się mogło, że to drobiazg, ale jednak o kluczowym znaczeniu.
Załóżmy, że udało Ci się już wybrać żłobek najlepiej dostosowany do potrzeb Twojego dziecka. Teraz jednak pojawia się kolejne pytanie: co zrobić, aby poczuło się ono dobrze w nowym miejscu? Jak uniknąć zbędnego stresu, związanego z pozostawaniem dłuższy czas bez obecności rodzica? Co zrobić, żeby czas, jaki spędzi dziecko w żłobku, okazał się wspaniałą przygodą? Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi poniżej.
Przed pierwszym dniem w żłobku
Nie ulega wątpliwości, że posłanie dziecka do żłobka stanowi trudne doświadczenie dla każdej ze stron – zarówno rodziców, jak i ich samych dzieci. Kończy się czas, gdy każdą chwilę spędzaliście razem i zawsze wiedziałaś, co dokładnie dzieje się z Twoim dzieckiem.
Zadanie okazuje się podwójnie trudne. Nie tylko bowiem trzeba umieć stawić czoła licznym i często negatywnym emocjom, które wywołuje konieczność przebywania w nowym miejscu, pod opieką nieznanych sobie wcześniej opiekunek i bez obecności mamy lub taty. Trzeba też panować nad samym sobą, ponieważ każdy objaw lęku czy niepewności po stronie rodzica bardzo szybko znajdzie odzwierciedlenie w zachowaniu dziecka.
Dlatego też warto podjąć pierwsze przygotowania, jeszcze zanim nadejdzie pierwszy dzień w nowym miejscu. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim w miarę możliwości przyzwyczajaj dziecko do sytuacji, w których poznaje nowe osoby. Mogą to być członkowie rodziny, znajomi czy przyjaciele. Dobrze też, jeśli będzie mogło spędzić trochę czasu z kimś ze swojej grupy rówieśniczej. Czym więcej tego typu doświadczeń, tym łatwiej będzie przezwyciężyć nieśmiałość, gdy Twoje dziecko w żłobku zacznie poznawać nowych ludzi.
Trzeba też zawczasu zacząć przyzwyczajać dziecko, że nie zawsze towarzyszy mu któreś z rodziców. Szczególnie trudny start w żłobku mają te dzieci, które całe dotychczasowe życie spędziły wyłącznie w obecności matki lub ojca i nie miały okazji przywyknąć do tego, że rodzice od czasu do czasu znikają, a w ich miejsce pojawia się babcia, ciocia czy sąsiadka. Dlatego warto zawczasu przyzwyczajać dziecko do zostawania bez opieki rodzicielskiej, najpierw przez 10 minut, później 20, a następnie również więcej.
Adaptacja kluczem do sukcesu
Pierwsze dni w żłobku to zawsze newralgiczny czas, od niego bowiem zależy, czy dziecko poczuje się w tym miejscu komfortowo i czy będzie do niego przychodzić z przyjemnością. Odpowiedni wysiłek muszą podjąć zarówno opiekunki żłobka, jak i rodzice. Brak koordynacji między nimi może bowiem prowadzić do tego, że wszystkie starania pójdą na marne.
Nie powinno być tak, że dziecko już od pierwszego dnia zostaje w żłobku na kilka godzin, a rodzice w tym czasie mogą się swobodnie zajmować swoimi sprawami. Wszystko zaczyna się od procesu adaptacji, w trakcie którego dziecko oswaja się z nowym miejscem, ludźmi, a także wizją tego, że będzie spędzać czas bez mamy i taty.
Dlatego też zarezerwuj sobie przynajmniej kilka dni, zanim postanowisz wrócić do regularnej pracy. W tym czasie bowiem często jest tak, że zostawia się dziecko w żłobku tylko na kilkanaście minut czy godzinę, aby stopniowo do tego przywykło. Możesz zapytać, czy w tym czasie dziecko może mieć ze sobą ulubioną zabawkę, aby czuć się pewniej. Warto też być cały czas pod telefonem, gdyby okazało się, że jednak dziecko za bardzo się stresuje i jak na razie lepszy dla niego będzie powrót do domu, aby się uspokoiło.
Co zrobić, aby to wdrażanie się w nową rutynę przebiegło jak najlepiej? Poniżej kilka rad.
1. Staraj się zapanować nad swoimi emocjami, zaopiekuj je: Nie trzeba, jak się zdaje, nikogo przekonywać, że początek przygody dziecka ze żłobkiem jest dla niego trudnym czasem, wiążącym się ze stresem, lękiem, poczuciem niepewności i dyskomfortu. Czego w takiej sytuacji dziecko najbardziej potrzebuje od rodzica? Opanowania, spokoju i racjonalnego podejścia.
Z pewnością zostawiając dziecko w żłobku po raz pierwszy bez swojej opieki, będzie Ci się chciało płakać i z trudem będziesz w stanie odmówić sobie roztkliwiania się nad nim. Musisz jednak uniknąć tego za wszelką cenę, ponieważ pod wpływem Twoich trudnych emocji dziecko zestresuje się jeszcze bardziej, a cały proces adaptacji się wydłuży.
3. Dbaj o rutynę: Dzieci bardzo nie lubią, gdy w ich życiu zmienia się wiele rzeczy na raz. Już samo pójście do żłobka to wielka nowość, a tymczasem z tym faktem wiąże się mnóstwo większych i mniejszych zmian w rutynie życia codziennego. Mimo to staraj się zachować elementy dawnego porządku wszędzie tam, gdzie to możliwe, a ponadto dąż do tego, aby wypracować nowe zwyczaje, ściśle związane ze spędzaniem czasu w żłobku.
Jeżeli dziecko miało już wyrobiony jakiś nawyk dotyczący kolejności zakładania ubrań i butów, to w żłobku niech wygląda to podobnie. Staraj się, aby codziennie poranek w żłobku wyglądał podobnie – najpierw wejście do budynku i do szatni, później zmiana odzieży według ustalonego porządku, przejście do odpowiedniej sali, przywitanie się z opiekunką i pożegnanie z rodzicem. To oczywiście tylko uproszczony schemat, który trzeba dostosować do potrzeb swoich i dziecka, niemniej za wszelką cenę należy dążyć do uniknięcia chaosu.
4. Mów prawdę i pamiętaj o pożegnaniu: Podstawową zasadą, która powinna obowiązywać w relacjach między rodzicami a dziećmi, jest prawdomówność. Od początku trzeba wypracować w dziecku przekonanie, że powiedzenie prawdy, nawet bardzo nieprzyjemnej, przynosi lepsze skutki niż kłamstwo. Ta sama zasada jednak musi obowiązywać mamę i tatę. Nie możesz oczekiwać, że dziecko będzie mieć do Ciebie zaufanie, jeśli nie może mieć pewności, że jesteś osobą słowną.
Dlatego nie okłamuj dziecka choćby w kwestii tego, ile czasu Cię nie będzie. Jeśli planujesz wrócić do niego za kilka godzin, to powiedz mu zgodnie z prawdą, że wychodzisz do pracy i jak tylko skończysz, to przyjedziesz, aby je odebrać. Nie obiecuj, że za chwilę będziesz z powrotem, bo wówczas dziecko poczuje się oszukane i przy kolejnych takich sytuacjach będzie wpadać w panikę, nie wiedząc, na ile czasu tym razem znikniesz.
Z tego samego powodu kiedy mówisz dziecku, że wychodzisz, to nie zatrzymuj się tuż za progiem i nie podglądaj przez uchylone drzwi. Pożegnanie to bardzo ważny moment, należący do porządku dnia codziennego w żłobku. Ma ono stanowić wyraźny sygnał, że po raz kolejny dziecko zobaczy mamę lub tatę dopiero za jakiś czas. Jeśli spostrzeże, że tak naprawdę dalej jesteś na miejscu, to będzie mieć niejasność, co się właściwie dzieje. Poza tym w jego oczach akt pożegnania straci sens, skoro rodzice nie przestrzegają związanych z nim zasad.
Pierwsze dni w żłobku mają decydujący wpływ na to, czy dziecko będzie się czuło w tym miejscu komfortowo, a nieobecność rodziców nie będzie mu doskwierać. To bardzo istotne, ponieważ jeśli dziecko nie nabędzie do tego miejsca zaufania i pobyt w nim będzie traktować jako karę, to korzyści, jakie z tego wyniesie, okażą się relatywnie niewielkie. Tymczasem czas spędzony w żłobku to okres intensywnego rozwoju psychomotorycznego, a także socjalizacji i nauki nawiązywania relacji międzyludzkich. Szkoda, aby Twoje dziecko nie skorzystało z szansy, jaką daje mu pobyt w grupie rówieśniczej, pod opieką profesjonalistów.
Rekrutacja do żłobka będzie znacznie łatwiejsza, gdy poznasz placówki BLISKO. Jeśli zastanawiasz się, czy dziecko zapisać do: żłobka Montessori, żłobka dwujęzycznego, żłobka z językiem angielskim, żłobka językowego, wejdź na naszą mapę i znajdź żłobek w Twojej okolicy. Możesz wybrać żłobek BLISKO lub żłobek Wioskę.
Wpisując w wyszukiwarkę: „żłobki rekrutacja”, „nabory do żłobka”, „rekrutacja do żłobka”, „rekrutacja do żłobka 2024”, „zapisy do żłobka”, otrzymasz mnóstwo nieprzefiltrowanych wyników i będziesz niewiele bliżej sukcesu, czyli znalezienia miejsca odpowiadającego na Wasze potrzeby. Gdy zostaniesz w naszej wyszukiwarce żłobków i przedszkoli, będziesz mieć pewność, że przeglądasz miejsca o najwyższej jakości, bo bardzo dobrze wiemy, czym jest jakość w edukacji wczesnodziecięcej.
Żłobki BLISKO i Wioski dla dzieci w wieku 1-3 lata są w:
- WARSZAWIE: Ochota, Praga-Południe, Targówek, Ursynów, Bemowo, Powiśle, Żoliborz, Bielany, Mokotów
- KRAKOWIE: Śródmieście, Podgórze, Bronowice, Zwierzyniec, III Prądnik Czerwony, Mistrzejowice
- GDAŃSKU: Wrzeszcz, Strzyża, Orunia Górna, Strzyża
- ZIELONEJ GÓRZE
- CZECHOWICACH-DZIEDZICACH
- ŁOMIANKACH: Osiedle Łomianki Stare
- KATOWICACH: Ligota-Panewniki
- POZNANIU: Nowe Miasto, Grunwald, Wilda
- LUBARTOWIE
- ŁODZI: Górna
- SKARŻYSKU-KAMIENNEJ
- WROCŁAWIU: Stabłowice, Swojczyce
- ŻELECHOWIE
- ŚWIEBODZINIE
- RADOMIU: Gołębiów
- JÓZEFOWIE
- NOWEJ SOLI
- SZCZYTNIE
- BYDGOSZCZY: Błonie
- GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
- LUBLINIE: Konstantynów