aleksandra kozera

Aleksandra Kozera

Jak wyznaczać granice w relacji z dzieckiem i jak robić to z empatią

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o stawianiu granic w rodzicielstwie, ale baliście się (wstydziliście się?) zapytać. Jak wyznaczać granice z empatią? I jak w wychować dziecko, które będzie respektowało granice i potrzeby innych?

12 Mar 2024

ellipseclock

5 min

ellipse

DOBROSTAN RODZICÓW

Click me

Nasze codzienne rodzicielskie rozterki często krążą wokół jednego z kluczowych wyzwań: jak stawiać granice, które będą sprzyjać zdrowemu rozwojowi dziecka i budować harmonijne relacje w rodzinie? W tym artykule, z pełnym zrozumieniem dla złożoności wychowania, podzielę się wiedzą, jak tworzyć granice z empatią i świadomością.

Znaczenie stawiania granic

Stawianie granic to znacznie więcej niż określanie, czego dziecko nie może robić. To proces, który wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa, umiejętność szanowania siebie i innych, a także na kształtowanie odpowiedzialności. Za Jeanem Piaget można by rzec, że ważniejsze niż rygorystyczne zasady jest umiejętne prowadzenie dziecka przez życie, która to sztuka wymaga tak wiele troski i wyrozumiałości. „O ileż cenniejsza niż wszystkie zasady tego świata jest odrobina człowieczeństwa” - mówił Piaget. To przypomnienie, że wychowując dzieci, powinniśmy skupić się na wzmacnianiu ich wnętrza, a nie tylko na kształtowaniu zachowań.

Jak granice wpływają na rozwój dziecka

Stawianie granic to inwestycja w przyszłość naszych dzieci. Pozwala im lepiej zrozumieć siebie i świat, którego są częścią. Dzieci, które rozumieją granice, łatwiejsze znajdują swoje miejsce w społeczności, a także potrafią szanować innych ludzi. Jesper Juul proponuje zmianę perspektywy z zasad na wartości. Zamiast zastanawiać się, co wolno a czego nie, zapytajmy: „Na czym mi, jako rodzicowi, zależy i jakie to ma konsekwencje dla mojego dziecka?”.

Anegdoty z życia – granice w codzienności

Każdy rodzic zna ten wewnętrzny dialog – pozwolić nie pozwolić, na co zezwalać, a czego zabraniać. A gdyby tak te trudne chwile rodzicielstwa mogły być prostsze? Stoi on często w kontraście do potrzeby bycia konsekwentnym. W moim życiu rodzicielstwo to również szanowanie siebie, dystans do tego, co „wypada”, a czego nie, to również miłość i świadomość emocji zarówno naszych, jak i naszych dzieci. Nie bójmy się egzekwować naszych granic, nie ograniczając dzieci, ale szanując je jako istoty zdolne do uczucia i zrozumienia.

Wzmocnienie poprzez granice: równowaga między rodzicielstwem a osobistą przestrzenią

W dynamicznie zmieniającym się świecie rodzicielstwa, gdzie każdy dąży do zapewnienia swoim dzieciom najlepszych możliwości rozwoju, łatwo jest zapomnieć o potrzebie zachowania zdrowych granic emocjonalnych. Te niewidzialne linie, które wyznaczamy, są kluczowe do utrzymania naszej osobistej przestrzeni, stawania się rodzicem opierającym się na zasadach gentle parenting oraz utrzymania harmonii w życiu osobistym i rodzinie.

Jak rozpoznać moje granice? Samoświadomość to pierwszy krok do rozpoznawania osobistych granic. Zauważenie, które sytuacje powodują dyskomfort lub nadmierny stres, pomaga zrozumieć, gdzie znajdują się nasze granice. Możemy zadać sobie pytania typu „Kiedy czuję się najbardziej przeciążony/a?” lub „Które z obowiązków rodzicielskich powodują u mnie poczucie przytłoczenia?”, aby lepiej poznać nasze limity.

Czym są granice emocjonalne? Granice emocjonalne to sposób na ochronę naszego własnego dobrostanu. Pozwalają określić, co jest dla nas akceptowalne, a co przekracza nasz komfort psychiczny. Są one również wyrazem naszej tożsamości oraz wartości i pozwalają innym zrozumieć, jak możemy funkcjonować wspólnie w przestrzeni społecznej.

Jakie typy granic mamy? Granice dzielą się na fizyczne, intelektualne, emocjonalne, seksualne, materialne i czasowe. Każdy z nich obejmuje inny aspekt naszych relacji z otoczeniem i z innymi ludźmi.

Jak wyznaczyć granice? Komunikacja jest kluczem. By wyznaczać granice w sposób skuteczny i zrozumiały dla otoczenia, musimy jasno formułować nasze oczekiwania i uczucia.

Przykłady zdrowych granic emocjonalnych

Czas zastosować nasze rozważania do życia codziennego. Oto kilka przykładów zdrowych granic emocjonalnych w kontekście rodzicielstwa:

Zaakceptowanie własnych uczuć: Jeśli czujesz się niekomfortowo, kiedy Twoje dziecko przerzuca się nadmiernie emocjonalnymi wybuchami, ważne jest, aby wyrazić to w sposób konstruktywny.

Ustalenie godzin spokojnego czasu: Jako rodzic masz także prawo do odpoczynku i skupienia się na sobie - powiedz „nie” grze z dziećmi, kiedy naprawdę potrzebujesz chwili ciszy.

Wyznaczanie przestrzeni dla siebie: Wyjaśnij, że twoja sypialnia czy biuro są miejscami, gdzie czasem potrzebujesz bycia samemu/samej, bez dzieci.

Kontynuując podróż przez świat granic, pamiętajmy, że naszym celem jest harmonijne współistnienie potrzeb kluczowych dla rozwoju naszych dzieci, jak i pielęgnowanie zdrowych relacji zarówno w rodzinie, jak i poza nią. Wszystko to w atmosferze empatii, rozumienia i wzajemnego szacunku, co stanowi o sile i wartości nie tylko dobrego rodzicielstwa, ale i całej społeczności.

Przestrzeganie zdrowych granic emocjonalnych jest nie tylko ważne dla nas samych, ale także dla innych i wpływa pozytywnie na nasze relacje. Dlatego warto pamiętać o wyznaczaniu własnych granic, komunikowaniu potrzeb oraz szacunku dla siebie i innych. W ten sposób tworzymy równowagę, w której każdy może rozwijać się i wzrastać.

Pamiętajmy o tym również w naszych codziennych interakcjach z dziećmi - dając im przykład zdrowych granic emocjonalnych, uczymy je ważnych umiejętności, które będą miały pozytywny wpływ na ich przyszłe relacje. Zaufajmy sobie i swoim dzieciom, że wspólnie stworzymy przestrzeń pełną zrozumienia, akceptacji oraz wzajemnego wsparcia.

W wychowaniu dziecka istotne jest rozróżnienie między elastycznością a koniecznością zachowania nieprzekraczalnych granic. Są pewne zachowania, które nigdy nie powinny być akceptowane, ponieważ kształtujemy dziecko do życia w społeczeństwie, które opiera się na szacunku dla granic innych i bezpieczeństwa. Oto przykłady zachowań, które zawsze powinny być uznawane za niedopuszczalne:

  • Bicie innych osób.
  • Bicie Ciebie jako rodzica.
  • Zadawanie sobie lub innym bólu.
  • Demolowanie mienia.
  • Wykazywanie agresji wobec zwierząt.
  • Kłamstwo w celu wyrządzenia krzywdy.
  • Kradzież.
  • Używanie wulgarnych lub obraźliwych słów publicznie.
  • Przemoc psychiczna względem innych.
  • Brak szacunku do prywatności innych.

Wychowanie dziecka do życia w społeczeństwie wymaga nauczenia go poszanowania dla innych ludzi, ich granic i bezpieczeństwa. Jest to nieodłączny element budowania zdrowych relacji społecznych i odpowiedzialności za własne działania.

mama i córka bawią się na łóżku córka zakrywa mamie oczy

Różnice między stawianiem a pokazywaniem granic

We współczesnym wychowaniu możemy dostrzec dynamiczną zmianę od autorytarnych metod kierowania zachowaniem dzieci, do bardziej empatycznych i rozmawiających. W tym rozdziale przyjrzymy się subtelnej różnicy między stawianiem a pokazywaniem granic oraz jak ten wybór wpływa na rozwój dziecka oraz wzajemne relacje.

Empatia pozwala nam stanąć w miejscu naszych dzieci i dostrzec świat ich oczami. Rozumiejąc ich punkt widzenia, jesteśmy w stanie lepiej przekazywać wartości i normy, które są dla nas ważne. Kiedy dziecko czuje się rozumiane, naturalnie rośnie jego chęć do stosowania się do ustalonych zasad.

Takie podejście nie tylko kształtuje kompetencje społeczne u dzieci, ale również uczy nas, rodziców, cierpliwości i asertywności. Pokazując granice, uczymy, jak dbać o własne potrzeby w sposób szanujący innych.

Strategie przejścia od autorytarności do empatii

Wyznaczanie własnych granic: Bycie dobrym przykładem, pokazując, jak dbamy o nasze własne potrzeby.

Dialog i szukanie rozwiązań: Otwarte rozmowy z dziećmi na temat reguł i wspólnie szukane kompromisy wzmocnią ich zrozumienie i respektowanie granic.

Unikanie Argumentów „bo tak”: Tłumaczenie decyzji i wartości jest ważniejsze niż sztywność reguł.

Budowanie zaufania i bezpieczeństwa: Stwarzanie w domu przestrzeni, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie i równie doceniane.

Stawianie granic dziecku vs. wyznaczanie swoich granic

Reagowanie vs. inicjowanie: Stawianie granic dziecku często polega na reagowaniu na konkretną sytuację, np. dziecko robi coś niebezpiecznego i rodzic musi interweniować. Wyznaczanie swoich granic to inicjowanie dyskusji o własnych potrzebach i oczekiwaniach, np. rodzic wyjaśnia dziecku, że potrzebuje chwili spokoju.

Zasady vs. potrzeby: Stawianie granic dziecku skupia się na ustalaniu zasad, które dziecko powinno przestrzegać. Wyznaczanie swoich granic koncentruje się na komunikowaniu własnych potrzeb i oczekiwań.

Konsekwencje vs. dialog: Stawianie granic dziecku często wiąże się z określeniem konsekwencji za nieprzestrzeganie zasad. Wyznaczanie swoich granic opiera się na dialogu i wyjaśnieniu, dlaczego pewne rzeczy są ważne dla rodzica.

Ograniczenia vs. wyjaśnienie: Stawianie granic dziecku może obejmować konkretne ograniczenia dotyczące zachowania. Wyznaczanie swoich granic obejmuje wyjaśnienie, dlaczego pewne zachowania są nieakceptowalne dla rodzica.

Dyscyplina vs. samoregulacja: Stawianie granic dziecku często wiąże się z dyscypliną. Wyznaczanie swoich granic skupia się na promowaniu samoregulacji i zrozumienia.

Autorytet vs. wzajemność: Stawianie granic dziecku podkreśla autorytet rodzica. Wyznaczanie swoich granic podkreśla wzajemny szacunek i zrozumienie.

Kontrola vs. autonomia: Stawianie granic dziecku może oznaczać kontrolę nad jego zachowaniem. Wyznaczanie swoich granic zachęca do rozwijania autonomii zarówno u rodzica, jak i dziecka.

Bezwarunkowość vs. warunkowość: Stawianie granic dziecku jest często niezmienne i bezwarunkowe. Wyznaczanie swoich granic może być bardziej elastyczne i warunkowe.

Bezpośredniość vs. subtelność: Stawianie granic dziecku jest często bezpośrednie i jasne. Wyznaczanie swoich granic może obejmować bardziej subtelną komunikację i negocjacje.

Ochrona vs. współpraca: Stawianie granic dziecku często wynika z chęci ochrony dziecka. Wyznaczanie swoich granic opiera się na współpracy i wzajemnym zrozumieniu.

mama i córka siedzą nad wodą trzymają w rękach lornetki i śmieją się

Naprawa relacji z dzieckiem – klucz do zdrowych więzi

Czym jest naprawa? To akt powrotu do momentu rozłączenia, przyjęcia odpowiedzialności za swoje zachowanie i uznania jego wpływu na drugą osobę. Chcę odróżnić naprawę od przeprosin, ponieważ przeprosiny często mają na celu zakończenie rozmowy - "Przepraszam, że krzyczałam. Możemy teraz iść dalej?" - dobra naprawa rozpoczyna rozmowę.

Jeśli myślimy o tym, co znaczy być dobrym w naprawianiu, kryje się w tym realizm, nadzieja i możliwości. Naprawa zakłada, że doszło do zerwania. Aby naprawić, musisz popełnić błąd lub nie spełnić czyichś oczekiwań. Oznacza to, że następnym razem, gdy nagle wypowiem ostre słowo do mojego dziecka, mojego męża czy kolegi z pracy, zamiast się obwiniać, przypominam sobie, że skupiam się na nauce naprawy. Pierwszy krok to zerwanie. "Zaliczone, świetnie mi poszło."

Krok drugi to naprawa. "Potrafię to zrobić. Jestem na właściwej drodze." Więc wracając do mojego przykładu: jestem w kuchni, moje dziecko w swoim pokoju. Co się stanie, jeśli nie naprawię tej sytuacji? To ważne, by to zrozumieć, co pomoże nam podjąć decyzję, co robić dalej.

Oto fakty. Moje dziecko jest samo, przytłoczone i w stanie stresu, bo przecież właśnie stałam się przerażającą mamą. A teraz ono musi znaleźć sposób, by poczuć się znowu bezpiecznie. Jeśli nie pomogę mu tego osiągnąć przez naprawę, będzie musiało polegać na jednym z niewielu mechanizmów radzenia sobie, jakie ma do dyspozycji... na samobiczowaniu.

Samobiczowanie brzmi tak: "Coś ze mną nie tak. Jestem niekochany. Powoduję złe rzeczy." Ronald Fairbairn trafnie to ujął, mówiąc, że dla dzieci lepiej być grzesznikiem w świecie rządzonym przez Boga niż żyć w świecie rządzonym przez diabła. Innymi słowy, dla dziecka adaptacyjne jest internalizowanie złych rzeczy i winy, ponieważ przynajmniej wtedy może trzymać się przekonania, że rodzice i świat dookoła są bezpieczni i dobrzy.

Chociaż samobiczowanie pomaga nam w dzieciństwie, wszyscy wiemy, że działa na naszą niekorzyść w dorosłości. "Coś ze mną nie tak. Powoduję złe rzeczy. Jestem niekochany". To podstawowe lęki tak wielu dorosłych. Ale tak naprawdę są to dziecięce historie, które stworzyliśmy, kiedy zostaliśmy sami po stresujących wydarzeniach, które nie zostały naprawione. Dorosłych z samobiczowaniem naraża to na depresję, lęki, głębokie poczucie bezwartościowości - niczego z tego nie chcemy dla naszych dzieci. A my możemy zrobić lepiej. I nie oznacza to, że musimy być perfekcyjni.

Nauczmy się naprawiać. Krok pierwszy, naprawa ze sobą. Nie możesz zaoferować współczucia, ugruntowania czy zrozumienia komuś innemu, zanim nie dogadasz się sama ze sobą. Samonaprawa oznacza oddzielenie twojej tożsamości, tego kim jesteś, od twojego zachowania, co zrobiłaś.

Dla mnie oznacza to przekonanie siebie o dwóch rzeczach. Nie jestem dumna z mojego ostatniego zachowania, ale moje ostatnie zachowanie mnie nie definiuje. Nawet gdy na zewnątrz walczę, w środku pozostaję dobra. Mogę wtedy zacząć widzieć, że jestem dobrym rodzicem - tożsamość - który miał trudny czas - zachowanie. I nie, to nie zwalnia mnie z odpowiedzialności. To właśnie sprawia, że jestem odpowiedzialna za zmianę. Ponieważ teraz, kiedy zastąpiłam moją spiralę ugruntowaniem, mogę rzeczywiście użyć mojej energii do myślenia o tym, co chcę zrobić inaczej następnym razem. Ach, i teraz mogę użyć mojej energii do naprawy z moim dzieckiem.

Krok drugi - naprawa z dzieckiem. Nie ma dokładnej formuły. Często myślę o trzech elementach: nazwij to, co się stało, weź odpowiedzialność, powiedz, co zrobiłabyś inaczej następnym razem. To może wyglądać tak: "Hej. Ciągle myślę o tym, co się stało tamtej nocy w kuchni. Przepraszam, że krzyczałam. Jestem pewna, że to było przerażające. I to nie była twoja wina. Pracuję nad tym, by pozostać spokojna, nawet gdy jestem sfrustrowana." Interwencja trwająca 15 sekund może mieć wpływ na całe życie. Zastąpiłam historię samobiczowania mojego dziecka historią samozaufania, bezpieczeństwa i połączenia. To ogromna zmiana. I taka strategia może być bardzo wspierająca, gdy w relacji z dzieckiem pojawiają się trudne sytuacje.

Łączenie rodzicielstwa z własnymi potrzebami

Rodzicielstwo to malownicza podróż – pełna miłości, wzruszeń, ale i wyzwań, które wymagają od nas zasobów nie tylko fizycznych, ale i emocjonalnych. W całym tym pięknym chaosie często zapominamy, że bycie rodzicem to także dbanie o własne potrzeby. Wartościowanie swojego samopoczucia jest kluczowe nie tylko dla nas samych, ale i dla naszych dzieci. A jakże często poświęcamy się w niewyobrażalnym stopniu, zapominając o równowadze?

Ważność dbania o siebie jako rodzica

Prowadzenie świadomego życia rodzinnego, gdzie wyznacznikiem jest szacunek, wymaga od nas nie tylko bezgranicznej miłości, ale i energii, cierpliwości, i empatii. Nie możemy jednak czerpać z pustego zbiornika. Dbanie o siebie nie jest aktem samolubstwa – to fundament, na którym budujemy zdrową relację z dzieckiem. Traktujmy siebie z szacunkiem i troską, a nasze dzieci to dostrzegą i na tego typu modelu wzrastania będą chciały się wzorować.

Strategie równoważenia potrzeb rodzicielskich i osobistych

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że czas dla siebie nie jest 'straconym' czasem. Wręcz przeciwnie, jest to inwestycja w lepszą jakość życia, a co za tym idzie – w jakość rodziny. Poprzez takie działania jak planowanie, delegowanie zadań, czy ustalanie priorytetów możemy znaleźć momenty odpoczynku, rozwoju, czy po prostu chwili ciszy.

To, jak reagujemy na zachowanie dziecka, ma mniej wspólnego z tym, co robi dziecko, a najwięcej z tym, jakie mamy zasoby.

Nasze reakcje są lustrzanym odbiciem stanu naszego wewnętrznego świata. Jeśli zadbamy o siebie, o swoje zasoby, znajdziemy spokój i siłę, by reagować na wyzwania rodzicielskie w sposób świadomy, z empatią, bez zbędnych emocji, które wynikają z naszego zmęczenia czy frustracji. Czasem wystarczy naprawdę niewiele - idźmy z partnerem czy partnerką na randkę.

Koncentracja na dbaniu o siebie to nie luksus, lecz konieczność - aby móc oferować dziecku spokojną przystań, a nie burzliwe wody reaktywnych emocji. To szansa, aby pokazać dziecku, co naprawdę znaczy zdrowe, zrównoważone życie.

Click me

Szanowanie granic innych i wychowanie dobrych ludzi

Żyjemy w czasach, gdzie coraz częściej podkreśla się znaczenie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Tak, komunikowanie swoich potrzeb od najmłodszych lat jest niezwykle ważne! Jednak równie istotne, co dążenie do osobistego szczęścia, jest budowanie społeczności, której fundamentem są wzajemny szacunek i empatia. W tym wpisie podzielę się z Wami, drodzy rodzice, przemyśleniami oraz strategiami, które mogą wspierać Was w wyzwaniu, jakim jest wychowywanie dzieci świadomych potrzeb innych i gotowych do działania na rzecz dobra wspólnego.

Znaczenie wychowania dziecka wrażliwego na innych

Niejednokrotnie nasze serca rozgrzewa widok dziecka, które bezinteresownie dzieli się swoją zabawką lub otuchą. Sugeruje to, że empatia i troska o drugiego człowieka to wartości, które należy kształtować od najmłodszych lat. Wychowanie w duchu społecznych wartości nie tylko pomaga budować zdrowe relacje międzyludzkie, ale również przekłada się na dobrostan całych wspólnot.

Równowaga między indywidualnym dobrostanem a społecznością

Wyzwaniem dla współczesnych rodziców jest znalezienie harmonii między kulturowym naciskiem na osobiste osiągnięcia a nauką szacunku dla wspólnoty. Jak więc zachęcić nasze dzieci, by rozwijały swoje talenty i jednocześnie były członkami troszczącymi się o dobro wspólne?

Nauka szacunku dla granic – własnych i innych

Szanowanie granic to jeden z kamieni węgielnych zdrowych interakcji społecznych. Edukacja w tym zakresie powinna obejmować zarówno świadomość własnych potrzeb i emocji, jak i umiejętność rozpoznawania oraz respektowania granic stawianych przez innych. Jest to niezbędne dla rozwoju empatii i tworzenia relacji opartych na wzajemnej akceptacji.

Rodzice mają niezwykłą okazję i odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Pamiętając o zachowaniu równowagi między rozwojem indywidualnym dziecka a wpajaniem wartości społecznych, możemy wspólnie pracować na rzecz współczującego, inkluzywnego społeczeństwa. Wychowanie świadomych i empatycznych ludzi jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań. Wierzymy jednak, że dzięki otwartości, wsparciu i wzajemnemu zaufaniu jesteście w stanie to osiągnąć, krok po kroku budując lepszy świat dla nas wszystkich.

Click me

aleksandra kozera

Aleksandra Kozera

założycielka BLISKO | mama

Założycielka i CEO BLISKO - sieci placówek edukacji wczesnodziecięcej. Ukończyła studia magisterskie z zakresu edukacji na Uniwersytecie Harvarda, gdzie skupiła się na umyśle, mózgu i edukacji. Jest pasjonatką przedsiębiorczości społecznie odpowiedzialnej i rozwoju biznesu.

Udostępnij na

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej oznacza akceptację plików cookies.