Wioski to miejsca opieki i edukacji dla najmłodszych
Budujemy bliskie relacje oparte na szacunku i zaufaniu, w których dziecko czuje się wspierane i akceptowane.
Czym są Wioski?
Wioski to miejsca opieki i edukacji dla dzieci w wieku 1–6 lat, w których z uważnością spoglądamy na siebie nawzajem, komunikujemy nasze potrzeby, wyrażamy emocje i z łagodnością podchodzimy do trudności. W wioskach dzieci są widziane i słyszane. Tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której mogą się rozwijać i swobodnie poznawać otaczający je świat.
Do wioskowych żłobków i przedszkoli zapraszamy wszystkich, którym bliski jest szacunek, ciekawość i otwartość w relacjach z dziećmi. W naszych miejscach prowadzimy łagodną adaptację z rodzicem, komunikujemy się językiem faktów z dużą uważnością na drugiego człowieka oraz inspirujemy się filozofią Reggio Emilia.
Znajdź Wioskę najbliżej Ciebie
Co wyróżnia Wioski?
Łagodna adaptacja
W Wioskach przywiązujemy dużą wagę do procesu adaptacji, którego celem jest nawiązanie kontaktu i zbudowanie relacji między dzieckiem a pedagogiem. Adaptacja przeprowadzana jest wspólnie z rodzicem, a jej tempo dostosowywane jest na bieżąco do potrzeb dziecka. Dzięki temu dzieci mają możliwość stopniowego budowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa w nowym miejscu.
Więcej o łagodnej adaptacji przeczytasz w przewodniku o łagodnej adaptacji.
Porozumienie bez przemocy
Porozumienie bez Przemocy to empatyczna komunikacja, której celem jest budowanie kontaktu i tworzenie relacji opartych na wzajemnym szacunku oraz uważności wobec drugiego człowieka.
W codziennych działaniach ważny jest dla nas język obserwacji i faktów oraz akceptacja wszystkich emocji – nie hamujemy wyrażania złości i nie blokujemy płaczu. Każda emocja, którą obserwujemy, jest dla nas ważną informacją o potrzebach. Jesteśmy uważni na potrzeby dziecka i komunikaty, które nam wysyła – szukamy rozwiązań, które je uwzględnią, i dajemy mu możliwość wyboru.
Towarzyszenie dzieciom
W Wioskach tworzymy dzieciom przestrzeń, w której mogą swobodnie eksperymentować i zdobywać wiedzę o świecie.
Inspirujemy, dajemy możliwości i zadajemy pytania. Nie korzystamy z gotowych programów - naszą inspiracją jest filozofia Reggio Emilia, z której czerpiemy. Jesteśmy tu i teraz – obserwujemy, co ciekawi dzieci, jakie mają potrzeby i jakich aktywności potrzebują. Nie mówimy dzieciom w jaki sposób mają się bawić – jesteśmy otwarci na pomysły, którymi się dzielą, na ich kreatywność i moc tworzenia.
Wspieramy naukę poprzez zabawę i doświadczanie rzeczywistości.
Rozwój pedagogów
Wspieramy pedagogów, opiekunów i nauczycieli, którzy pracują w Wioskach, w ich indywidualnym rozwoju. Dbamy o to, by mieli dostęp do aktualnej wiedzy o rozwoju dziecka.
Oferujemy szkolenia i materiały m.in. z bliskościowej opieki nad dziećmi, Porozumienia bez przemocy, pedagogiki, seksualności i psychologii rozwoju małego dziecka.
Wioskowe zespoły mogą też korzystać z regularnych superwizji z psychologiem oraz superwizji łagodnej adaptacji. Dbamy o to, by osoby pracujące w Wioskach regularnie korzystały ze stale przez nas rozbudowywanej bazy wiedzy.
Estetyka wnętrz
Przywiązujemy dużą wagę do organizacji i estetyki wioskowych przestrzeni.
Chcemy by dzieci spędzały czas w jasnych, stonowanych wnętrzach, wypełnionych naturalnymi kolorami. Drewniane zabawki i materiały znajdują się w otwartych regałach, na wysokości wzroku dzieci – tak, aby był do nich dostęp cały czas.
Tworzone przez nas otoczenie dostarcza różnorodnej stymulacji, jednocześnie nie przebodźcowując dzieci. Wioskowe stoliki, krzesła, regały i półki wykonane są z naturalnych materiałów. Ważnym elementem są również rośliny, o które wspólnie z dziećmi dbamy.
Kameralne grupy
W Wioskach działamy w mniejszych grupach i jednocześnie z większą liczbą osób dorosłych niż ustawowe minimum.
Dzięki temu mamy przestrzeń do tego, by w empatyczny sposób reagować na pojawiające się potrzeby i indywidualnie podchodzić do każdego dziecka.
Kameralność ułatwia również nawiązywanie kontaktu i budowanie relacji. W naszej małej społeczności dbamy o emocjonalne potrzeby dziecka - jest czas na rozmowę, wspólną zabawę, czytanie książek i przytulanie.
Społeczność rodziców
W Wioskach blisko współpracujemy z rodzicami i zależy nam na wzajemnym dialogu. Codzienne informacje wymieniamy zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i poprzez wioskową aplikację.
Rodzice zapraszani są do uczestniczenia w życiu Wioski na wiele różnych sposobów - organizowane są popołudnia z rodzicami, warsztaty, wspólne aktywności na dworze czy zajęcia prowadzone przez rodziców.
Każda Wioska jest otwarta na wspólne działania, chociaż mogą one przybierać różną formę.
Hej! Jak wygląda rodzicielstwo w dzisiejszym świecie?
Nasze social media to przestrzeń, gdzie znajdziesz autentyczne historie – bez lukru, ale z sercem. Pokazujemy rodzicielstwo z jego prawdziwymi radościami i wyzwaniami. Podpowiadamy, jak pielęgnować więzi i celebrować codzienność. Obserwuj nas, aby odkryć proste sposoby na bycie bliżej dzieci. Zobacz, jak czerpać inspiracje i wsparcie z życia takiego, jakim jest – szczerego, pełnego emocji i miłości.